Fotbal / Liga 2 / Dunărea, egal cu Ripensia

Călărășenii au obținut un punct din duelul cu elevii lui Pelici cu toate că ocaziile mari și mai numeroare i-au aparținut trupei pregătită de Pustai.

Călărășenii au pierdut trei puncte pe finalul unui joc excelent făcut de Honciu &Co. Dunărea a avut ocazii mari de gol în prima parte a meciului însă după 45 de minute, tabela de pe Ion Comșa a rămas neschimbată, 0 – 0.

După pauză a venit și golul. Honciu a deschis tabela din penalty în minutul 54 însă și Ripensia a avut câteva „șarje„ la poarta lui Calancea. Gliga putea duce scorul la 2 – 0 dar a rata impardonabil din 7 metri. Pe finalul partidei, arbitrul a dictat penalty și pentru oaspeți la un henț în careu al lui Șandru. Zaluschi a egalat și partida s-a terminat 1 – 1.

Etapa următoare, Dunărea se deplasează la Snagov.