Foto – Video / Modelu – Ulmu 2 – 5 / Cine e pe primul loc? Ulmu eee!

Într-un derby de zile mari, Modelu și Ulmu au arătat un fotbal frumos de calitate pe arena „Vasile Enache„ din comuna Modelu. Cele două echipe din Județul Călărași s-au luptat pentru puncte la capătul unui meci în care câștigătoarea se încorona ca noul lider al seriei a 2-a din Liga a 3-a. În runda a 11-a, Modelu și Ulmu s-au întâlnit pentru prima dată față în față în acest sezon. La egalitate de puncte, ambele înaintea acestui derby, cele 3 puncte puse în joc erau decisive pentru situația din clasament. În acest sezon, atât Modelu cât și Ulmu au demonstrat până acum că pot face performanță luptându-se de la egal la egal cu orice echipă din seria lor.

Meciul a fost alert. Modelenii au intrat tare la „vecinii„ ulmeni. I-au luat repede la joc dar primii care au modificat tabela au fost oaspeții. Iulian Ilie a deschis scorul (16) dar Alexandru Mitu a egalat la două minute de la reluare. Același Mitu și-a dus echipa în avantaj (25) iar pauză s-a încheiat la egalitate, scor 2 – 2 pentru că Ștefan Radu a marcat pentru Ulmu (40). Repriza secundă a fost la discreția oaspeților, asta pe final. Până atunci, gazdele au acuzat un penalty neacordat la intervenția portarului Isvoranu în fața lui Vasile Cristian în careu. „Benzina„ gazdelor s-a văzut doar până în minutul 84 atunci când în numai 3 minute, Ulmu a dat lovitura fatală. Costin Lazăr (84), Ilie Iliuan (86) și Romanescu zis Terente (87) au pus capăt unui meci care i-a dus pe primul loc.

De menționat faptul că arena din Modelu arată impecabil, cu mult peste alte stadioane cu tradiție din fotbalul românesc, asta datorită ambiției și pasiunii pentru fotbal a primarului Gheorghe Dobre (Sandu Bărbosu). Modelu a demonstrat că merită să fie în primele 3 echipe din acest eșalon.

De partea cealaltă, Ulmu este singura fotmație din fotbalul mic susținută financiar, exclusiv de un om de afaceri. Este echipa la care Vasile Tîrșolea aduce bani de-a casă pentru a face performanță la Ulmu fără să-l ajute cineva. Nu este exclus ca Mostiștea Ulmu să se bată la promovarea pentru Liga a 2-a în acest sezon!