Foto / Dunărea – Reșița 2 – 1 / Victorie mare!

Călărășenii au câștigat un meci important, astăzi pe arena Ion Comșa de la Călărași în runda a 15-a.

Tabela de marcaj a stadionului de pe malul Borcei s-a modificat rapid, încă din minutul 5, atunci când L. Acka și-a băgat balonul în propria poartă. Pe parcursul primei părți, reșițenii au echilibrat situația în teren dar nu au reușit să modifice și tabela până la pauză. La reluare, cel mai periculos jucător al lor, Marius Coman l-a învins pe Calancea în minutul 60, egalând la 1 – 1. Elevii lui Pustai s-au aruncat în atac și Ekollo a avut prima mare ocazie dar șutul său lovește tranversala. Bogdan Rusu salvează situația în minutul 76 cu un șut plasat în colțul din dreapta lui Zimmerman. 2 – 1 pentru Dunărea într-un meci în care cele 3 puncte erau capitale. Călărășenii urcă pe 13 în clasament cu 16 puncte în Liga a 2-a și etapa următoare se deplasează la Tr. Jiu pentru a juca cu Viitorul.

Dunărea: Calancea – Al. Sîrbu, Bg. Şandru (cpt.), R. Crişan, Ozcan, Tudoran, Rob. Boboc, Lopez, Gab. Toma, Ekollo, Bg. Rusu
Rezerve: Krell – Gliga, Sabangeanu, Andr. Moise, Preoteasa, Zete, Honciu
Antrenor: Cristian Pustai

CSM Reşiţa: Zimmermann (cpt.) – L. Acka, Ehmann, Vasiu, Vădrariu, Săulescu, Poiană, C. Cristea, M. Coman, Dat, Cioablă
Rezerve: Horvat – Caragea, Vlădia, Alin Lazăr, Breşneni, Banac, D. Ene
Antrenor: Leontin Doană