Liga 3 / Ulmu se impune pe teren propriu și rămâne la 3 puncte de lider!

Mostiștea Ulmu s-a impus pe teren propriu cu Cernavodă 2 - 0

Mostiștea Ulmu a câștigat pe teren propriu cu scorul de 2 – 0 în partida jucată astăzi la Ulmu în runda a 14-a a Ligii a 3-a.

Pe un frig pătrunzător, ulmenii lui Vasile Tîrșolea au început meciul cu Cernavodă mai „neîncălziți„. Oaspeții au avut primele ocazii ale meciului în ciuda situației din clasament. „Au tratat meciul superficial. Eu le-am spus să fie atenți. La Ulmu, puține echipe au ajuns la poarta noastră, am dominat partidele mult mai grele din campionat cu adversari foarte buni. Mă bucură faptul că și-au revenit pe parcurs și am reușit să câștigăm„, a spus la finalul meciului, antrenorul de la Ulmu, Mihai Ionescu.

Ulmenii s-au „dezmorțit„ în partea secundă. Nicușor Romanescu (Terente) și Costin Lazăr, introduși în repriza a 2-a, au adus un plus de valoare echipei gazdă și asta s-a văzut, mai întâi în minutul 70. Romanescu a înscris din penalty iar până la finalul celor 90 de minute, Andrei Truță a dus scorul la 2 – 0 pentru Ulmu.

„Vom avea un meci frumos la Slobozia. Mergem să câștigăm! Consider că avem un lot competitiv, suntem un grup unit, o adevărată familie la Ulmu, asta datorită domnului director, Vasile Tîrșolea (finanțatorul echipei). Sperăm să facem un meci bun și să obținem cele trei puncte la Slobozia, o echipă foarte bună, consider eu„, a mai afirmat Mihai Ionescu, antrenorul celor de la Ulmu.

Mostiștea se află la 3 puncte de liderul Slobozia după etapa a 14-a a Ligii a 3-a. În ultima rundă din acest an, Ulmu se deplasează pe terenul „vecinilor„ de la Unirea, săptămâna viitoare.

Tot în această rundă, din celelalte două echipe ale județului Călărași, doar una a reușit să se impună. Este vorba de Agricola Borcea, echipă care a câștigat la Metalul Buzău, scor 4-1. Înainte Modelu a pierdut surprinzător pe teren propriu cu Popești Leordeni, scor 1-4.