Liga 3 / Afumați la ei acasă! Ulmu, victorie mare!

CS Afumați - Mostiștea Ulmu 1-2

Mostiștea Ulmu a obținut o victorie importantă în primul test al anului 2020. Formația antrenată de Mihai Ionescu s-a impus în deplasare la Afumați, o contracandidată la promovarea pentru Liga 2.

Ulmu și-a luat revanșa în fața singurei echipe de la care a luat bătaie în acest campionat. În tur, Afumați se impunea la Ulmu cu scorul de 1 – 0. Eșecul din prima întâlnire a acestui sezon nu s-a mai repetat de această dată. Ulmu a arătat ca o echipă mult mai omogenă față de turul campionatului și o formație care emite serioase pretenții la promovare. Sorin Tăbăcariu a deschis repede scorul în partida cu Afumați din runda a 16-a. În minutul 24, Ulmu conducea la Afumați. Gazdele s-au trezit târziu, asta după ce trupa lui A. Valentin & Co., dominau serios partida.

Centralul meciului, Eduard Ioniță arată punctul cu var în minutul 36 însă, portarul echipei de pe malul Mostiștei, Leonard Petrișor apără execuția proastă a lui Răzvan Avram. Scorul nu se modifică și rămâne așa până la pauză.

La reluare, echipa din Ulmu este ținută în șah câteva minute spre final. În minutul 62 Mihai Alexandru face 2 – 0 pentru Mostiștea însă Răzvan Prodan este eliminat în minutul 75 iar gazdele reușesc să reducă din diferență la două minute de la reluare prin Dedu. Partida se încinge spre final iar echipa din Afumați cere un gol valabil la o fază la care centralul Ioniță acordă corect fault în atac pentru Ulmu.

Partida se încheie cu victoria oaspeților, una extrem de importantă și Ulmu urcă pe locul 2 în clasament cu 37 de puncte la 3 distanță de liderul Unirea Slobozia.  Etapa următoare, pe 14 martie la ora 15:00, Mostiștea Ulmu joacă pe teren propriu cu colega de județ, Agricola Borcea. Tot etapa următoare se joacă și un meci interesant la Modelu acolo unde Înainte din localitate primește vizita liderului, Unirea Slobozia.

Antrenorul echipei din Ulmu, Mihai Ionescu a trimis în teren următoarea formulă de start: Petrișor – Dogaru, Dinu, Prodan, Filip, Ilie, Tăbăcariu, Gheorghe, A. Valentin (c), M. Mihai și Truță. Rezerve: Mișu – Boteanu, Caragea, Chirică, Romanescu, Lazăr și Radu.

12 CS Medgidia 16 3 6 7 22-32 15 -9 2 4 2 10 – 12 10 1 2 5 12 – 20 5
13 Axiopolis Sport Cernavodă 16 4 3 9 20-42 15 -9 4 1 3 15 – 13 13 0 2 6 5 – 29 2
14 Dacia Unirea Brăila 16 3 2 11 13-37 11 -13 3 0 5 10 – 14 9 0 2 6 3 – 23 2
15 FCSB 2 16 2 4 10 18-31 10 -14 1 2 5 9 – 17 5 1 2 5 9 – 14 5
16 Recolta Gheorghe Doja 16 0 2 14 13-44 2 -22 0 2 6 7 – 20 2 0 0 8 6 – 24 0

Click aici pentru galerie foto: Afumați – Ulmu 1-2