Dunărea, egal acasă cu Ripensia. Pușcaș, player of the match!

Dunărea Călărași a terminat la egalitate într-un meci spectaculos jucat pe teren propriu în runda a 18-a din cadrul Ligii a 2-a.

Călărășenii nu au reușit să-și adjudece 100% locul în play-off-ul Ligii a 2-a după meciul jucat cu Ripensia Timișoara pe 7 martie la Călărași. Elevii lui Pustai au deschis scorul cu un minut înainte de pauză prin jucătorul meciului, Cristian Pușcaș. La reluare, timișorenii au pus probleme serioase și după ce au egalat s-au crezut și câștigători până în minutul 86 când același Pușcaș a egalat, scor final 2 – 2.

Pentru Dunărea urmează trei partide cruciale, două în deplasare și unul pe teren propriu. Etapa viitoare, Dunărea merge la Mircurea Ciuc iar mai apoi vor da piept, tot în deplasare la Rapid București. Ultimul meci din sezonul regulat o găsește pe Dunărea acasă pe „Ion Comșa„ cu Viitorul Pandurii.

Dunărea se află pe locul 4 acum în clasament și are 28 de puncte la egalitate cu Viitorul Pandurii și nu mai are voie să mai facă niciun pas greșit pentru a rămâne în play-off.

Au evoluat echipele:

Dunărea Călărași: Began – I. Sîrbu, R. Crișan, A. Lopez (cpt.), Sălceanu – Djuric (Tudoran 46′), Cr. Pușcaș – Kanda (Măd. Calu 73′), Cârstocea (Val. Alexandru 81′), S. Sava (Ciucur 73′) – Bud
Rezerve neutilizate: Krell – Bedea, Andr. Rus, Tache, C. Petre
Antrenor: Cristian Pustai

Ripensia: Șt. Dobre – Andr. Macrițchii, Rogac (Coulibaly 74′), Lalic, Gladun – Val. Macrițchii, T. Călin – Piftor (Mih. Ene 74′), Al. Neagu (cpt.)(Al. Popovici 67′), Vl. Tudorache (Vasluian 68′) – Sokovic (Golda 87′)
Rezerve neutilizate: Velcea – Țieranu, Fridrich, Stoi
Antrenor: Cosmin Petruescu